Pisanie prac odbywa się obecnie już wyłącznie w edytorach tekstowych za pomocą komputerów. Dzięki temu edycja jest niezwykle łatwa, a nanoszenie poprawek nie wymaga kilkukrotnego przepisywania tego samego tekstu. Era komputerów zdecydowanie ułatwiła życie wszystkim studiującym, ale także czytającym, gdyż promotorzy nie muszą obecnie już wczytywać się w rękopisy czy też w niezbyt czytelne kopie maszynopisów.
Wymóg pisania prac za pomocą komputera pojawił się już dość dawno, przy czym początkowo nie każdy student posiadał komputer. Częstym zjawiskiem były wówczas usługi przepisywania prac. Wraz z rozwojem i powszechną komputeryzacją usługi te straciły na powszechności, gdyż obecnie niemal każdy student ma własny komputer lub na uczelni ma dostęp do otwartych pracowni komputerowych.
Równocześnie z wymogiem pisania prac w edytorach tekstowych, pojawił się na uczelniach wymóg dołączania pracy w wersji elektronicznej. Wiele uczelni wymaga, aby praca w formie elektronicznej stanowiła jeden plik. Wymaga się również, aby była ona w formacie .doc. Niestety może to powodować kłopoty z jej odczytaniem, gdyż nie wszystkie wersje edytorów są ze sobą w pełni kompatybilne i niektóre jej elementy, takie jak np. tabele, mogą stać się nieczytelne.
Rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby przekazywanie wersji elektronicznej pracy w formie e-booka, w formacie .pdf, w którym wszystkie ustawienia pozostają takie, jakie miał w zamyśle autor. Jest wiele darmowych narzędzi, które umożliwiają przeformatowanie dokumentu .doc do wersji .pdf. Jednakże na to muszą wyrazić zgodę władze poszczególnych uczelni, a na razie studentom pozostaje dostosowanie się do aktualnie stawianych wymagań.